Kültür Hizmetleri

  

Öğrencilerin ilgi alanlarına göre ders dışı boş zamanlarını değerlendirmek, dinlenme ve eğlenme alışkanlığını kazanmalarını sağlamak ve güzel sanatlarla ilgili etkinliklere katılmaya yönlendirmek amacı ile kültür ve sanat faaliyetlerinde programlı çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Kültürel faaliyetler, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesinde kurulmuş bulunan öğrenci toplulukları tarafından yürütülmektedir. Bir akademik danışman gözetiminde, Rektörlük Oluru ile kuruluşu tamamlanan topluluklar, her öğretim yılı başında öğrencilere tanıtılarak üye kaydı sağlanmakta ve bu topluluklar Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı desteği ve kendi iç dinamikleri ile ürettiklerini çeşitli platformlarda sergilemektedirler. Topluluklarımız tarafından düzenlenen, panel, konferans, söyleşi, sergi ve halk oyunları gösterileri gibi etkinlikler, Türkan Sabancı Kültür Merkezi, Devlet Konservatuvarı Sanat ve Eğitim Merkezi ile Balkan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilmektedir. 2015 yılı sonunda öğrenci topluluklarımız yeniden yapılandırılarak birçok yeni topluluk kurulmuştur. Halen 40 öğrenci topluluğu bünyesinde yaklaşık 6000 öğrenci belirli bir program dahilinde kültürel, sanatsal ve bilimsel çalışma yapmaktadır. Bu çalışmaların en değerli ürünü de büyük bir coşku ve katılımla Üniversitemizin farklı mekanlarında gerçekleştirilen geleneksel bahar şenlikleridir.  Akademik Takvim dikkate alınarak her yıl Mayıs ayında gerçekleştirilen geleneksel bahar şenlikleri sürekli zenginleştirilmeye çalışılmaktadır. Ana unsurunu kendi topluluklarımız oluşturmakla birlikte; her yıl değişik alanlardan sanatçılar ve show dünyasından popüler isimler konuk edilerek, renkli etkinlikler gerçekleştirilmektedir. Bu sunumlarda, olabildiğince çok ve değişik mekanlar kullanılarak yöre halkına da ulaşılmakta ve şenlik coşkusu paylaşılmaktadır.
 
04 Mayıs 2015 Pazartesi günü saat 09.15’de Topluluk üyesi öğrencilerin de renk kattığı Kortej Yürüyüşünün ardından saat 09.30’da, Üniversitemiz Balkan Kongre Merkezi’ndeki Saygı duruşu ve istiklal Marşı’nın okunması ve çeşitli gösteriler ile açılışı yapılan  şenlik haftasında; toplam otuzsekiz adet  (38) adet planlı etkinlik gerçekleştirilmiştir. [ Kortej Yürüyüşü (1), Şenlik Açılışı (1), Konser (4), Sabancı Baharı Gündüz Aktiviteleri (1) Halk Oyunları gösterileri (4) adet – Tiyatro (4) adet – Fotoğraf- Resim sergisi (2) adet, Konferans-Sempozyum- Söyleşi- Seminer (6) – Tırmanış ve Eğlence Yarışma Aktiviteleri (6) adet - Şarkı ve Şiir Dinletisi (2) adet, Spor Show (2), Graffiti Çalışması (2), Hatıra Fotoğrafı Satandı (2), Obezite Farkındalık Satandı (1)]
Spor şenlikleri boyutunda oynanan müsabakalardan finale kalan takımlarımızın katılımı ile şenlik haftası süresince futbol-voleybol (erkek-bayan) ve basketbol (erkek-bayan) branşlarında toplam yirmiiki   (22) karşılaşma ile satranç turnuvası, masa tenisi turnuvası, streetball turnuvası, badminton turnuvası gerçekleştirilmiştir.
Kırk  (40) ana başlık altında, kendi alt grupları ile sayısı altmışı (60) aşkın, yaklaşık beş bin (5000) üye öğrencisi bulunan Kültür – Sanat ve Spor Topluluklarımız şenlik programımızdaki nitelikli etkinlikleri ile yer almalarının yanı sıra, 2014-2015 Eğitim ve Öğretim dönemi içerisinde planlı toplam  (207) etkinlik gerçekleştirmişlerdir.
 
Şenlik Organizasyon Kurulu kararınca, şenlik etkinliklerimizin daha renkli ve dikkat çekici geçmesi amacıyla, profesyonel destek alınarak bir organizasyon firmasıyla çalışılmıştır. Sponsor firma tarafından şenlik alanında çeşitli oyun ve aktiviteler ile 3 konser organizasyonu gerçekleştirilmiştir.  Ayrıcı Şenlik haftasında bir gün Sabancı Baharı tarafından gündüz aktiviteleri organize edilerek 1 konser düzenlenmiştir.
Açılış töreni, sergi açılışları ve tiyatro gösterisi ile başlayan ilk gün etkinliklerimiz; akşam, “Gece Yolcuları” konseri ile devam etmiştir.
05 Mayıs 2015 Salı günü; Sabancı Baharı gündüz aktiviteleri, grafiti çalışması, söyleşi, tiyatro gösterisi ardından  Sabancı Baharı “Gülşen” konseri gerçekleştirilmiştir.
06 Mayıs 2015 Çarşamba günü; şarkı ve şiir dinletisi, sempozyum, söyleşi ve halk oyunları gösterisi ve akşam “Halil Sezai” konseri gerçekleştirilmiştir.
07 Mayıs 2015 Perşembe günü, gündüz aktiviteleri (Yoğurt Yeme Yarışması, Yumurta Taşıma Yarışması, Çuval Yarışması, Boulder Kısa Duvar Tırmanış Yarışması ve Lider Tırmanış Yarışması) sonrası grafiti duvar çalışması ve seminerler düzenlenmiş, hava muhalefeti nedeniyle yapılması planlanan Bedük konseri iptal edilmiştir.  
08 Mayıs 2015 Cuma günü; eğlenceli yarışma aktiviteleri sonrası tiyatro gösterimi ve “Emre Kaya” konseri ile şenlik kapanışımız yapılmıştır.

Görseller için lütfen Tıklayın.
Bu içerik 24.02.2013 tarihinde yayınlandı ve toplam 8407 kez okundu.