TRAKYA ÜNİVERSİTESİ BALKAN MÜZİK VE GÖSTERİ SANATLARI TOPLULUĞU GENÇ KORİST VE SOLİSTLERİNİ ARIYOR

Trakya Üniversitesi Balkan Müzik ve Gösteri Sanatları Topluluğu (Balkanmgst), çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Her yıl, çeşitli etkinlik ve konserlere katılarak Trakya Üniversitesi’ni ulusal ve uluslararası arenada başarıyla temsil eden Balkan Müzik ve Gösteri Sanatları Topluluğu, 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının açılmasıyla birlikte sezona hızlı bir başlangıç yaptı. Genel Sanat Yönetmeni, Koreograf ve Folklor Araştırmacısı Murat İçkır yönetiminde, Balkanlardaki halk oyunlarını ve müzikleri harmanlayarak, birçok konser ve etkinliğe imza atan Trakya Üniversitesi Balkan Müzik ve Gösteri Sanatları Topluluğu bünyesinde, “Balkan Korosu” (Choirs of Balkan) adında yeni bir koro kurulacak. 13 Kasım 2018 Salı günü, Trakya Üniversitesi Ayşekadın Yerleşkesi Dans Stüdyosu’nda, saat 18.00’de başlayacak seçmelere, yeteneğine güvenen tüm Trakya Üniversitesi öğrencileri katılabilecek. Yetenekli gençlerin keşfedileceği süreçte başarılı olanlar, solist veya korist olarak Balkan Korosu’na katılacak.

Konuyla ilgili bilgi veren Trakya Üniversitesi Balkan Müzik ve Gösteri Sanatları Topluluğu Genel Sanat Yönetmeni Murat İçkır, “Hayata geçirdiğimiz projelerle, yönünü Balkanlar’a çeviren, Balkanlar vizyonuyla çalışan üniversitemizin bu çabasına paralel bir biçimde, coğrafyamızda yaşayan Balkan halklarının sahip olduğu geleneksel ve ortak kültürün yansıması olan Balkan Müziği’ni, müziğin evrensel barış diliyle birleştirerek, Türkiye başta olmak üzere Balkanlar’a ve dünyaya yaymayı amaçlıyoruz. Yeni kurulacak ‘Balkan Korosu’ ile temel hedefimiz, Balkan Müziği’ni gelecek kuşaklara ulaştırmak, tüm dünyaya tanıtmak. Balkan Müziği, Orta Avrupa’da Slovenya’nın içlerinden güneyde Akdeniz kıyılarına, kuzeyde Karpatlar’ın en yukarı ucundan İtalya Yarımadası'nın doğusu ve Anadolu’nun batısına kadar oldukça geniş bir bölgede, yüzyıllar boyunca bir arada yaşayan farklı etnik kökenlerden beslenen, temelinde halk oyunlarını barındıran bir müzik kültürünü yansıtır. Balkanlar’da bulunan, birbirine komşu halkların kaynaşmasıyla ortaya çıkan ve ortak bir ezgiyi barındıran Balkan Müziği, türlü türlü çok sesli söyleme gelenekleriyle kendine özgü mekânsal ve çalgısal özellikleri bir araya getirerek, Balkanlar’da yaşayan irili ufaklı her etnik köken ve kültürün renkli izlerinden örnekler taşımaktadır. Biz de kuracağımız ‘Balkan Korosu’ ile bu renkli ezgileri çok daha geniş bir kitleye ulaştıracağız.” dedi.

2013 yılında kurulan Trakya Üniversitesi Balkan Müzik ve Gösteri Sanatları Topluluğu, Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Başkanlığı (TUSF) tarafından her yıl düzenlenen “Türkiye Üniversiteler Arası Halk Dansları Şampiyonaları”nda, Stilize ve Artistik dalda kazandığı derecelerle Trakya Üniversitesi’ni başarıyla temsil etmişti. Yeni sezona, Trakya Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen Uluslararası Öğretim Teknolojileri ve Öğretmen Eğitimi Sempozyumu’nun açılışında ortaya koydukları “Balkan Şarkıları” konseriyle başlayan ve büyük beğeni toplayan Trakya Üniversitesi Balkan Müzik ve Gösteri Sanatları Topluluğu, bu yıl da katılacağı birçok etkinlikle, Trakya Üniversitesi’ni ulusal ve uluslararası arenada başarıyla temsil etmeye devam edecek.

Ek Resimler
Bu içerik 02.11.2018 tarihinde yayınlandı ve toplam 328 kez okundu.